Μεγάλες οι αλλαγές στο φετινό μηχανογραφικό

Πολλές είναι οι αλλαγές που θα βρουν μπροστά τους οι φετινοί υποψήφιοι καθώς το Μηχανογραφικό του 2019 θα είναι εντελώς διαφορετικό από το περυσινό, όχι μόνο στις σχολές αλλά και την κατανομή αυτών στα επιστημονικά πεδία.

Οι περισσότερες αλλαγές προέκυψαν κυρίως από την κατάργηση του ΤΕΙ Ηπείρου, του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, του ΤΕΙ Θεσσαλίας και του ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας, τα τμήματα των οποίων εντάχθηκαν στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο, στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) και στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθήνας. Το ίδιο θα συμβεί και για τα τμήματα του ΤΕΙ Κρήτης που έγινε πανεπιστήμιο.

Η συμπλήρωση του φετινού μηχανογραφικού θα είναι ένας δύσκολος γρίφος για τους υποψήφιους αλλά και τους γονείς τους, και αυτό γιατί δεν έχει διευκρινιστεί το προγράμμα σπουδών και τα επαγγελματικά δικαιώματα που θα έχουν οι απόφοιτοι των νέων σχολών που έχουν προκύψει.
Παρακάτω η εγκύκλιος του υπουργείου παιδείας.

Φροντιστήριο ΚΥΚΛΟΣ