Οι πανελλαδικές εξετάσεις “καταργήθηκαν” και από μονές έγιναν διπλές

Μετά τις ανακοινώσεις από τον Υπουργό Παιδείας για το νέο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (θα ισχύσει για τους μαθητές που θα φοιτήσουν φέτος στην Β´Λυκείου) το Λύκειο περιορίζεται σε δύο  τάξεις (Α και Β) και η Γ τάξη μετατρέπεται σε φροντιστηριακό έτος με μοναδικό σκοπό την προετοιμασία του μαθητή για τις τελικές εξετάσεις που θα τον οδηγήσουν στα ΑΕΙ-ΤΕΙ της χώρας.

Οι εξετάσεις από μονές γίνονται διπλές όπως διπλό γίνεται και το μηχανογραφικό!!! Μηχανογραφικό στο τέλος της Β´Λυκείου με 10 σχολές για να ´δει´ το υπουργείο ποιες θα είναι οι σχολές χαμηλής ζήτησης και να δώσει ελεύθερη πρόσβαση σε αυτές, μόνο με τον βαθμό του απολυτηρίου (αυτές θα είναι οι σχολές που και σήμερα δεν προτιμούν οι υποψήφιοι και οι οποίες μένουν χωρίς φοιτητές) και μηχανογραφικό μετά τις Πανελλαδικές Εξετάσεις όπως αυτό γίνεται σήμερα το οποίο θα καθορίζει και την εισαγωγή του μαθητή.

Διπλές εξετάσεις, σε επίπεδο δήμου ή νομού για την απόκτηση του απολυτηρίου και Πανελλάδικές Εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Οι μαθητές στη Γ τάξη, όπου οι ομάδες προσανατολισμού από τρεις γίνονται τέσσερις, με έντονο άρωμα δεσμών, θα παρακολουθούν τα 3 μαθήματα της ομάδας συν τα τρία μαθήματα γενικής παιδείας που θα είναι η Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τα Θρησκευτικά και η Φυσική Αγωγή. Επιπλέον θα υπάρχουν ειδικά μαθήματα που οι υποψήφιοι πιθανώς θα χρειαστούν για την εισαγωγή τους σε κάποια τμήματα.

Οι μαθητές θα εξετάζονται σε όλα τα μαθήματα (εκτός της Φυσικής Αγωγής) για την απόκτηση του απολυτηρίου με θέματα σε επίπεδο δήμου ή νομού, με διόρθωση των γραπτών από καθηγητές άλλων σχολείων και στα τέσσερα μαθήματα της ομάδας προσανατολισμού τους σε Πανελλάδικό επίπεδο, όπως αυτό γίνεται μέχρι σήμερα, για την εισαγωγή στα ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Καταργούνται οι συντελεστές βαρύτητας και τα Λατινικά στην Θεωρητική κατεύθυνση και αντικαθίστανται από την Κοινωνιολογία.

Οι βαθμοί των τετραμήνων θα διαμορφώνονται για όλα τα μαθήματα εκτός της Φυσικής Αγωγής από ωριαία διαγωνίσματα και εργασίες όπως σήμερα.

Ο βαθμός για κάθε γραπτώς εξεταζόμενο μάθημα θα προκύπτει με βαρύτητα 40% από τον τελικό γραπτό βαθμό και 60% από τον βαθμό των δυο τετραμήνων. Ο βαθμός του απολυτηρίου θα προκύπτει από τον μέσο όρο όλων των μαθημάτων.

Ο βαθμός του απολυτηρίου θα συμμετέχει στην διαμόρφωση του βαθμού πρόσβασης στα ΑΕΙ-ΤΕΙ για αυτούς που θα δώσουν πανελλαδικές εξετάσεις

Το νέο πρόγραμμα της Γ Λυκείου διαμορφώνεται ως εξής:

Θρησκευτικά 1 ώρα
Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία 6 ώρες
Φυσική Αγωγή 2 ώρες
Σύνολο 9 ώρες

Οι μαθητές θα επιλέγουν ένα από τα μαθήματα: Ξένη γλώσσα (Αγγλικά, Γαλλικά ή Γερμανικά), Ελεύθερο σχέδιο, Γραμμικό σχέδιο (2 ώρες)

Οι Ομάδες Προσανατολισμού, (6 ώρες κάθε μάθημα συν 1 ώρα ανά μάθημα σε συνεργασία με τον καθηγητή) θα είναι:

– Ανθρωπιστικών Σπουδών: Αρχαία Ελληνικά, Ιστορία, Κοινωνιολογία

– Θετικών σπουδών: Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία